O tym warto wiedzieć, chociaż systematycznie wszelkie dodatkowe przywileje są redukowane, to jednak część z nich pozostaje i zanim ;przystąpimy do rozliczenia się z fiskusem warto się z nimi zapoznać. Być może będzie możliwe skorzystanie z niektórych z nich. Rozróżniamy ulgi, które dotyczą osób samotnych i rodzin wychowujących dzieci. Singiel w wieku do 35 lat może odpisać sobie na przykład darowizny na rzecz instytucji krwiodawstwa. Honorowy krwiodawca w zależności od płci mógłby odliczyć maksymalnie 3601 zł (mężczyzna) i 3484 zł (kobieta).

Należy jednak pamiętać, że ulga nie może przekroczyć 6% całkowitego dochodu. Młody człowiek może również odliczyć opłaty za Internet pod warunkiem, że wcześniej tego nie robił, a także koszty dojazdów do pracy, szkoły bądź uczelni oraz wydatki związane z budową domu lub remontem lokalu mieszkalnego, o ile wcześniej podatnik z takich ulg nie korzystał. Nie można natomiast odliczyć wydatków poniesionych na samochód, zakup laptopa, komputera, tabletu, mieszkania od dewelopera i Internetu, o ile korzysta z niego dłużej niż dwa lata. Natomiast rodzica z dziećmi ma przede wszystkim możliwość wspólnego rozliczania się małżonków, m mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione na budowę domu, mają ulgę na dzieci.

Wysokość odliczenia za każdy miesiąc kalendarzowy roku wynosi 92,76 zł na pierwsze i drugie dziecko, za trzecie 139,01 zł, a 185,34 zł na czwarte i odrębnie taką samą kwotę na każde kolejne. Odliczeniu podlegają też odsetki od refinansowania kredytu. Rodzina natomiast nie może sobie odliczyć kosztu zakupu domu od dewelopera, zakupu sprzętu agd, korzystania z Internetu dłużej niż dwa lata, wydatków poniesionych na dodatkowe zajęcia dzieci. Ostatnią kategorią wiekową są emeryci i ci mogą odliczać wydatki poniesione na rehabilitację, darowizny na kościół, dojazdy na zabiegi lecznicze, wydatki na psa przewodnika. Seniorzy nie mają ulg na zakup materiałów budowlanych, masaży, pobytów w sanatoriach i spa, wydatków poniesionych na zwierzęta.