Kontrolowanie wydatków i planowanie domowego budżetu to ważna umiejętność, niemniej nie każdy ja posiada. Z pomocą przychodzą tutaj nowoczesne technologie. Obecnie są dostępne programy komputerowe pozwalające na racjonalne zarżadzanie domowymi finansami, albo dostępne aplikacje w telefonie.

Panowanie nad własnymi finansami jest trudne, a co mówić o tym, gdy mamy do czynienia z finansami całej rodziny. Wokół nas jest tyle pokus, że racjonalnie zaplanowany budżet może ulec totalnemu zniszczeniu po jednej wizycie w galerii handlowej. Należy się przygotować na to, że początki planowania budżetu mogą być trudne. Aby robić to dobrze i efektywnie, trzeba mieć w sobie cechy księgowego: skrupulatnie notować wpływy, wydatki i oszczędności. Ważna przy tym zajęciu jest konsekwencja.

Tylko dokładne spisywanie wszystkich wydatków, da nam prawdziwy obraz naszych potrzeb i możliwości. Do tego dołożymy przewidywane zakupy, jak sprzęt komputerowy, pralka itp. Oczywiście nie każdy ma w sobie tyle wewnętrznej samodyscypliny, aby prowadzić skoroszyt wpływów i wydatków.

Tym bardziej rozkojarzonym może pomóc nowoczesna technologia. Aplikacje typu: domowy finansista dostępne są dla systemu android: na tablety, smartfony. W zarządzaniu domowymi finansami pomagają liczne darmowe lub płatne programy komputerowe, dostępne w Internecie online. Przypisując wydatki do odpowiedniej kategorii, wiemy pod koniec miesiąca, ile wydaliśmy na ubrania, zakupy spożywcze, edukację, zajęcia dodatkowe dzieci itd. Niestety, to wciąż oznacza zbieranie paragonów i w wolnej chwili wpisywanie je do komputera.

Dlatego warto zainteresować aplikacją asystentów finansowych, uruchamianych w ramach internetowej obsługi konta przez banki. Jak działa ta coraz bardziej popularna usługa? Bank potrafi zidentyfikować każdą transakcję wykonaną kartą czy w internecie. Jeśli coś kupiliśmy na stacji benzynowej, to asystent umieści wydatek w kategorii „paliwo”, zaś zakup w salonie odzieżowym zapisze w „ubraniach”. Po miesiącu dostajemy bardzo szczegółowy (czasem zawstydzający) raport o naszych wydatkach, który właściwie generuje się sam.