Zakup programu komputerowej księgowości – ta inwestycja szybko się zwraca. Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej jednocześnie decydujemy się na prowadzenie księgowości. Kwestię tę można rozwiązać w dwojaki sposób, albo będziemy samodzielnie wykonywali wszystkie obowiązki księgowego albo znajdziemy biuro rachunkowe, które w sposób profesjonalny zajmie się naszymi fakturami i zobowiązaniami finansowymi w stosunku do fiskusa. Ta druga możliwość jest zdecydowanie droższa. Niemniej, jeśli i tak na co dzień korzystamy z Internetu, to warto zorientować się w programach księgowych jakie oferuje nam sieć. Niektóre z nich są do pobrania całkowicie bezpłatnie, przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy, bo tyle zazwyczaj trwa okres próbny.

Internetowe biuro rachunkowe jest znakomitym ułatwieniem prowadzenia działalności gospodarczej. I tak musimy dokonywać rozliczeń, wystawiać faktury, dawać sprawozdania do urzędu skarbowego, program internetowy uprości nam te wszystkie zajęcia i sprawi, że będziemy działać sprawnie i w sposób profesjonalny. Mały, nowoczesny przedsiębiorca. Korzystanie z internetowego biura rachunkowego nie jest skomplikowane, chociaż na początku trzeba oczywiście przebrnąć przez zasady prowadzenia ksiązki rachunkowej i sposobu kwalifikacji czynności i rachunków. Potem jest już znacznie łatwiej. Warto jest się także zaopatrzyć w program do prowadzenia faktur.

Ich wystawianie będzie dziecinnie proste, a elektroniczny sposób wysyłania faktury jest szybki, i nie zajmuje czasu chodzeniem na pocztę. Poza tym faktura na pewno dociera o czasie. Możemy też prowadzić elektroniczne archiwum dokumentacji, co nie zabiera miejsca w biurze, szczególnie wtedy jest to istotne, gdy prowadzimy biuro w domu. Programy przeznaczone do prowadzenia uproszczonej księgowości na pewno wymagają na początku jakiegoś okresu czasu przeznaczonego na opanowanie systemu, niemniej czas ten zwraca się w dwójnasób. Program służy do ewidencjonowania przychodów z działalności firmy oraz kosztów uzyskania tych przychodów.