Jeśli nie masz zaufania do banków, obawiasz się ryzyka grania na giełdzie, to zapewne jest tradycjonalistą. Masz zdrowe i racjonalne podejście do życia i niepotrzebnie nie kusisz losu. Bezpieczną, ponadczasową lokatą, można tak powiedzieć, jest kupowanie złota. Na cenie tego kruszcu jeszcze nikt się nie zawiódł. Od wieków złoto było synonimem bogactwa. Pomimo, że obecnie cena złota jest dosyć wysoka, nie zachęca do kupowania, to – jak szacują ekonomiści i analitycy finansowi – sytuacja ta w niedługim czasie się zmieni. Sztywna cena podskoczy ponownie w górę. Wynika to z faktu, ze zasoby złota na planecie stale się kurczą. W ciągu najbliższego ćwierćwiecza wydobycie skurczy się prawie do zera. Jak nietrudno przewidzieć, cena złota wówczas nie będzie miała sobie równych.

Ile może kosztować kruszec, którego ilość na planecie jest ściśle obliczona? Popyt wówczas z czystej ludzkiej przezorności i pazerności wzrośnie. Prawie 40% Polaków uważa, że złoto jest bezpieczną metodą lokowania kapitału. I chyba się nie mylą, ponieważ w ciągu ostatniego pół wieku cena złota systematycznie wzrasta, pomimo okresowych wahań. Wartość złota jest ponadczasowa i zawsze będzie solidnym zabezpieczeniem na przyszłość. To piękny prezent na urodziny czy z okazji świąt lub innych uroczystości rodzinnych, to znakomita lokata kapitału, która można przekazać w spadku młodszym. W historii się nie zdarzyło, abyśmy na złocie stracili.

Złoto to gwarancja dobrej i zyskownej lokaty. Przyglądając się wskaźnikom ekonomicznym to roczna stopu zwrotu waha się w okolicach 16% . Jest to jeden z bardziej atrakcyjnym wskaźników na rynku. Inwestycja w złoto nie zwraca się natychmiast, jest lokata długofalową i długoterminową, pomyślaną jako lokata na pokolenia. Jest to bardzo atrakcyjna lokata w porównaniu z innymi instrumentami ekonomicznymi. Sztabki złota może kupić praktycznie każdy, w Mennicy lub Skarbnicy Państwowej, gdyż najmniejsze kosztują zaledwie kilkaset złotych. Sztabki są niewielkie, produkowane z myślą o przeciętnych inwestorach.