Czasy, kiedy pieniądze trzymało się w skarpecie minęły bezpowrotnie. Nawet starsze osoby musiały zmienić swoje przyzwyczajenia i mają konta. ZUS tego wymaga do przelania emerytury. Dlatego też forma korzystania z kont bankowych poprzez Internet zyskuje na popularności. A jeśli już mamy konto zazwyczaj większości operacji dokonujemy samodzielnie, korzystając z komputera, bez wychodzenia z domu. Banki usiłując zdobyć lojalnego klienta prześcigają się w pomysłach konkurując ze sobą. Oferują wysokie oprocentowanie lokat po założeniu w danym banku konta bankowego.

Warto sprawdzić, jaka jest odpłatność za prowadzenie konta w takim przypadku oraz jakiej wysokości są inne usługi, jak wykonywanie przelewów, zlecenia stałe, itp. Czy nie ma dodatkowych, ukrytych opłat, które „zjedzą” nadwyżki uzyskane dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Należy też zawsze sprawdzić, jakiej wysokości mamy inflację, jakie są prognozy i czy oprocentowanie lokaty jest wyższe niż inflacja, czy nie. Jest to istotne zwłaszcza przy długoterminowych lokatach. Jeśli by się okazało, że w trakcie trwania lokaty, chcemy ją zakończyć, to jakie są po temu możliwości?

Dobrze to wiedzieć, zanim podpiszemy umowę z bankiem. Faktem jest, że lokata bankowa to dzisiaj pewny i bezpieczny zysk, mamy gwarancję przyrostu pieniędzy. To lepsze, niż inne formy oszczędzania. Zanim zdecydujemy się na to, w którym banku, chcemy założyć lokatę, dobrze jest porównać oferty u doradcy finansowego lub na internetowych porównywarkach i wybrać najlepszą. Banki proponują obok lokat inną formę oszczędzania, jaką są konta oszczędzające. Dokonując transakcji kartą do konta odkładamy końcówkę, czyli resztę. Na koniec miesiąca bank dopisuje nam procent od odłożonych pieniędzy. Taka forma przypomina trochę odkładanie do skarbonki, niemniej nie czujemy, że gromadzimy pieniądze. Uzbierana kwota będzie zapewne niewielka, ale zawsze przyjemnie, że jest. Poza tym w dłuższym czasie zbierania, można uzyskać całkiem sporą sumę.