Przykra sytuacja utraty pracy w wieku 50+ dotyka wcale niemałej grupy osób w Polsce. Nic to, że lata pracy i doświadczeni, nic to że wykształcenie odpowiednie, nic to nie znaczy, że do emerytury pozostało zaledwie kilka lat. Zaledwie lub aż. Osoba pozbawiona pracy może się zgłosić do urzędu pracy, gdzie i tak nie ma dla niej pracy. Po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna otrzymuje świadczenie dla bezrobotnych, które wystarcza na opłacenie biletu na autobus do urzędu pracy i ewentualnie jeszcze można opłacić na przykład prąd albo czynsz albo kupić sobie coś do jedzenia. Do wyboru, co miesiąc można dokonywać innych preferencji.

Grupa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z uwagi na bezrobocie i wiek, w jakim się znajduje jest całkiem spora, skoro pojawiła się ustawa mówiąca o świadczeniu przedemerytalnym. Jest to świadczenie przeznaczone dla osób, które przepracowały w przypadku kobiet więcej niż trzydzieści lat, a w przypadku mężczyzn więcej niż trzydzieści pięć lat. Znalazły się na bezrobociu po raz pierwszy i czas od zwolnienia ich z iejsca pracy w wyniku redukcji wynosi nie więcej niż trzy miesiące. Sporo ograniczeń, widocznie bez nich państwo by wpadło w tarapaty finansowe, tak znaczna grupa społeczna to jest. Świadczenie jest tak samo oszałamiająco niewysokie jak świadczenie na bezrobociu i wynosi niewiele ponad dziewięćset złotych.

Dla ambitnych i zdrowych jeszcze osób przewidziano dodatkowo możliwość dorobienia sobie mniej więcej czterystu złotych. Na chleb. Te osoby, które zdecydowały się już na świadczenie przedemerytalne z utęsknieniem wyglądają emerytury, która będzie o kilkaset złotych wyższa i pozwoli na oddech luksusu. Państwo co prawda od jakiegoś czasu odgraża się, że na wypracowane przez obywateli emerytury i tak nie będzie pieniędzy, będą one wypłacane w sposób ograniczony, o ile w ogóle będą wypłacane, ponieważ olbrzymia instytucja, jaka jest ZUS pochłania olbrzymie pieniądze, aby móc istnieć. Będąc na świadczeniu przedemerytalnym pozostaje mieć pozytywne nastawienie do życia, gdyż świadczenia zdrowotne też się kiepsko mają i lepiej ich nie ruszać.