Oszczędzać można na różne potrzeby. Na realizację marzeń, emeryturę, na zabezpieczenie przyszłości dzieci, na ich edukację, rozwój biznesu. Niezależnie od celu jest to spore wyzwanie i nie każdy z nas je podejmuje. Wiele osób zwleka z rozpoczęciem odkładania środków finansowych, gdyż bieżące potrzeby zawsze wydają się ważniejsze niż przyszłość i ewentualne trudności finansowe za 20 lat. Liczymy na to, ze wszystkie niekorzystne sytuacje życiowe nas ominą. Tymczasem nawet niewielkie kwoty odkładane co miesiąc mogą stanowić w przyszłości znaczący zastrzyk finansowy. Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: czy chcę oszczędzać, na co i ile mogę odkładać. Dobrze jest też wiedzieć, jakie zysku się spodziewamy i jakie ryzyko inwestycyjne jesteśmy w stanie zaakceptować. Banki chcąc uzyskać klienta mają przewidzianych wiele wariantów i form odkładania pieniędzy i lokat oszczędnościowych.

Możemy albo raz na jakiś czas odkładać większe sumy pieniędzy lub regularnie, ale mniej. Długofalowe oszczędzanie daje lepsze rezultaty finansowe, ekonomiści obliczyli i jest to ogólnie przyjęte założenie, że co najmniej 15 lat odkładania zaczyna obfitować znacznymi sumami pieniędzy. Najprostszą formą oszczędzania jest konto oszczędnościowe umożliwiające skorzystanie ze zgromadzonego kapitału w dowolnym momencie bez utraty odsetek. Klienci oczekujący wyższych stóp zwrotu mogą skorzystać z bogatej oferty funduszy inwestycyjnych, nas których lokuje się kapitał w popularne aktywa, jak akcje, obligacje, nieruchomości.

Dla tych, którzy jednak wybierają bezpieczeństwo i nie lubią ryzyka w inwestowaniu są przewidziane oferty lokat strukturyzowanych ze stuprocentową ochroną kapitału. To znaczy inwestujemy ryzykownie w fundusze jedynie środki, które są nadwyżką nad wpłaconym kapitałem. W uproszczeniu można stwierdzić, że inwestujemy odsetki. Są też konta oszczędnościowe, gdzie wpłacamy resztę z zakupów i ona jest gromadzona według potrzeb. Nie możemy jednak korzystać z tych kont w sposób tradycyjnych, gdyż za każda wypłatę środków pobierana jest wysoka opłata.